Kas Hipertrofisi

İnsanlar dış görünüşleri ile toplumda kabul görürler... Yıllar içinde yapmış olduğunuz tecrübeye doğru orantılı olarak, kadın danışanların vücutlarında değişim ve gelişim görmek istedikleri bölüm kalça ve bacak yapılarıdır, erkek danışanların daha belirgin bir atletik üst vücuda sahip olmak isterler.

Özellikle antrenman dönmelerinde sıkça karşılaştığımız soruların başında gelmektedir:

  • “Kalça yapım değişir mi?”

  • ‘’Kol kaslarım ne zaman gelişir?’’

Doğru bir kas gelişimi için yüklenme ve antrenman devamlılığı önemlidir. Glute zone; kulübümüzde özellikle kalça ve bacak gelişimi için organize ettiğimiz “glute zone” tam da kadın danışanlarımız için planlanmıştır... Squat, hip thrust, hack squat gibi ekipmanlarımız ile desteklediğimiz antrenmanlarımız ile bu gelişime destek veriyoruz. Ama unutulmamalıdır ki, gelişim yaptığınız antrenman kalitesi, iyi beslenme ve zaman ile gelişecektir.

Söz konusu kassal gelişim olduğunda önce şunu sormak lazım; Kim için? Eğer söz konusu yeni başlayan bireyler ise kesinlikle makinelerdir. Ancak belirli bir deneyimi olan bireyler için makineler yeterli olmayacak ve bunun yerini serbest ağırlıklar alacaktır. Peki bu hiç makine kullanmayalım mı demek? Hayır tabi ki. Makineler, profesyonel düzeydeki sporcular için dahi kullanılabilir. Sadece nerede kullanılması gerektiğini bilmek yeterlidir. (örneğin; antrenman sonrası bitirici çalışma olarak kullanılabilir.) Kassal gelişim söz konusu olduğunda serbest ağırlıklar kas liflerini daha fazla uyarabilme özelliğine sahiptir. Dengesiz bir ortamda çalışan bir çalışma olduğu için birçok kas belirli fonksiyonlar için göreve dahil olmaktadır. (örneğin; sinerjist (yardımcı) stabilize edici kaslar (dengeleyici) antagonist (zıt kaslar)

Dolayısıyla bu turu iki kesime pay etmek lazım:

Birincisi, yeni başladıysanız > makineler, ikincisi; deneyimliyseniz > serbest ağırlıklar…

Sporcu beslenmesi;her geçen gün hem takım sporları hem de bireysel sporlarda önemini arttırmaya devam etmektedir. Bunun en önemli sebebi insan vücudunun egzersizin yoğunluğuna ve spor dalına göre farklı besin ihtiyaçlarına çok farklı zamanlarda ihtiyaç duymasıdır. Ayrıca sporcunun yaşı, cinsiyeti ve spor geçmişine göre besinlerin seçimi vücudu doğrudan etkilemektedir.

Doğru beslenen bir çocuk - adölesansporcu, büyüme ve gelişme sürecini sağlıklı (kas gelişimi, boy uzaması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi vb.) bir şekilde tamamlayacak; enerji düşüklüğü olmadığı için okul başarısı artacak ve spor performansı bir üst düzeye çıkacaktır.

Kapat

Fitness, boxing, pilates, fizyoterapi, beslenme alanlarında deneyimli ve 'personal training' konusunda uzman kadro.

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cumartesi:
06.30 ile 19.30 saatleri arasında açığız.

Sosyal Hesaplar
Bilgi